Plaaslike verkiesingsuitslae 2026
8 794 van 8 794 raadsetels verklaar · Die 2021-uitslag word gewys tot die IEC die 2026-telling publiseer
Die swart lyn en getal wys ’n meerderheid: meer as die helfte van die raadsetels.
Regstreekse uitslae van die Verkiesingskommissie (IEC) vir al 213 rade, elke paar minute bygewerk soos stemdistrikte getel word.
Die agt metro’s
Johannesburg
Wag vir uitslaeTshwane
Wag vir uitslaeEkurhuleni
Wag vir uitslaeCape Town
Wag vir uitslaeeThekwini
Wag vir uitslaeNelson Mandela Bay
Wag vir uitslaeBuffalo City
Wag vir uitslaeMangaung
Wag vir uitslaeUitslae per provinsie
Al 213 rade
| Munisipaliteit | Voor | Getel | Stand | Grootste party in 2021 |
|---|---|---|---|---|
| !KHEIS | — | Wag vir uitslae | ANC 46,4% · Hangende raad | |
| AbaQulusi | — | Wag vir uitslae | IFP 45,4% · Hangende raad | |
| Alfred Duma | — | Wag vir uitslae | IFP 45,0% · Hangende raad | |
| Amahlathi | — | Wag vir uitslae | ANC 73,1% | |
| Ba-Phalaborwa | — | Wag vir uitslae | ANC 61,2% | |
| Beaufort West | — | Wag vir uitslae | ANC 28,3% · Hangende raad | |
| Bela-Bela | — | Wag vir uitslae | ANC 55,8% | |
| Bergrivier | — | Wag vir uitslae | DA 62,1% | |
| Big Five Hlabisa | — | Wag vir uitslae | IFP 55,6% | |
| Bitou | — | Wag vir uitslae | DA 40,4% · Hangende raad | |
| Blouberg | — | Wag vir uitslae | ANC 73,0% | |
| Blue Crane Route | — | Wag vir uitslae | ANC 56,4% | |
| Breede Valley | — | Wag vir uitslae | DA 44,8% · Hangende raad | |
| Buffalo City | — | Wag vir uitslae | ANC 59,4% | |
| Bushbuckridge | — | Wag vir uitslae | ANC 65,8% | |
| Cape Agulhas | — | Wag vir uitslae | DA 44,0% · Hangende raad | |
| Cederberg | — | Wag vir uitslae | ANC 35,5% · Hangende raad | |
| Chief Albert Luthuli | — | Wag vir uitslae | ANC 76,1% | |
| City of Cape Town | — | Wag vir uitslae | DA 58,3% | |
| City of Johannesburg | — | Wag vir uitslae | ANC 33,6% · Hangende raad | |
| City of Mbombela | — | Wag vir uitslae | ANC 65,2% | |
| City of Tshwane | — | Wag vir uitslae | ANC 34,6% · Hangende raad | |
| Collins Chabane | — | Wag vir uitslae | ANC 75,5% | |
| Dannhauser | — | Wag vir uitslae | ANC 35,0% · Hangende raad | |
| Dawid Kruiper | — | Wag vir uitslae | ANC 55,1% | |
| Dihlabeng | — | Wag vir uitslae | ANC 55,7% | |
| Dikgatlong | — | Wag vir uitslae | ANC 51,1% | |
| Dipaleseng | — | Wag vir uitslae | ANC 57,8% | |
| Ditsobotla | — | Wag vir uitslae | ANC 51,6% | |
| Dr JS Moroka | — | Wag vir uitslae | ANC 59,7% | |
| Dr Pixley Ka Isaka Seme | — | Wag vir uitslae | ANC 60,7% | |
| Dr. Beyers Naude | — | Wag vir uitslae | ANC 46,8% · Hangende raad | |
| Dr. Nkosazana Dlamini Zuma | — | Wag vir uitslae | ANC 53,8% | |
| Drakenstein | — | Wag vir uitslae | DA 55,4% | |
| eDumbe | — | Wag vir uitslae | NFP 33,5% · Hangende raad | |
| Ekurhuleni | — | Wag vir uitslae | ANC 38,2% · Hangende raad | |
| Elias Motsoaledi | — | Wag vir uitslae | ANC 58,2% | |
| Elundini | — | Wag vir uitslae | ANC 80,5% | |
| eMadlangeni | — | Wag vir uitslae | IFP 35,0% · Hangende raad | |
| Emakhazeni | — | Wag vir uitslae | ANC 63,9% | |
| Emalahleni | — | Wag vir uitslae | ANC 80,6% | |
| Emalahleni | — | Wag vir uitslae | ANC 50,6% | |
| Emfuleni | — | Wag vir uitslae | ANC 39,7% · Hangende raad | |
| EMTHANJENI | — | Wag vir uitslae | ANC 60,3% | |
| eNdumeni | — | Wag vir uitslae | ANC 36,2% · Hangende raad | |
| Engcobo | — | Wag vir uitslae | ANC 82,0% | |
| Enoch Mgijima | — | Wag vir uitslae | ANC 62,2% | |
| Ephraim Mogale | — | Wag vir uitslae | ANC 60,7% | |
| eThekwini | — | Wag vir uitslae | ANC 42,1% · Hangende raad | |
| Fetakgomo Tubatse | — | Wag vir uitslae | ANC 68,2% | |
| GA-SEGONYANA | — | Wag vir uitslae | ANC 55,5% | |
| GAMAGARA | — | Wag vir uitslae | ANC 43,1% · Hangende raad | |
| Ganyesa/Pomfret | — | Wag vir uitslae | ANC 66,8% | |
| George | — | Wag vir uitslae | DA 46,4% · Hangende raad | |
| Govan Mbeki | — | Wag vir uitslae | ANC 41,1% · Hangende raad | |
| Great Kei | — | Wag vir uitslae | ANC 65,6% | |
| Greater Giyani | — | Wag vir uitslae | ANC 74,7% | |
| Greater Kokstad | — | Wag vir uitslae | ANC 59,4% | |
| Greater Letaba | — | Wag vir uitslae | ANC 77,5% | |
| Greater Taung | — | Wag vir uitslae | ANC 57,2% | |
| Greater Tzaneen | — | Wag vir uitslae | ANC 72,1% | |
| HANTAM | — | Wag vir uitslae | ANC 44,5% · Hangende raad | |
| Hessequa | — | Wag vir uitslae | DA 50,2% | |
| iMpendle | — | Wag vir uitslae | ANC 58,3% | |
| iNkosi Langalibalele | — | Wag vir uitslae | IFP 44,1% · Hangende raad | |
| Intsika Yethu | — | Wag vir uitslae | ANC 78,4% | |
| Inxuba Yethemba | — | Wag vir uitslae | ANC 53,0% | |
| JB Marks | — | Wag vir uitslae | ANC 48,0% · Hangende raad | |
| Joe Morolong | — | Wag vir uitslae | ANC 60,2% | |
| Jozini | — | Wag vir uitslae | IFP 52,1% | |
| KAI !GARIB | — | Wag vir uitslae | ANC 44,4% | |
| KAMIESBERG | — | Wag vir uitslae | ANC 52,5% | |
| Kannaland | — | Wag vir uitslae | ICOSA 45,2% · Hangende raad | |
| KAREEBERG | — | Wag vir uitslae | ANC 44,2% · Hangende raad | |
| KAROO HOOGLAND | — | Wag vir uitslae | ANC 40,8% · Hangende raad | |
| KGATELOPELE | — | Wag vir uitslae | ANC 43,7% · Hangende raad | |
| Kgetlengrivier | — | Wag vir uitslae | ANC 56,1% | |
| KHâI-MA | — | Wag vir uitslae | ANC 50,6% | |
| King Sabata Dalindyebo | — | Wag vir uitslae | ANC 64,3% | |
| Knysna | — | Wag vir uitslae | DA 35,4% · Hangende raad | |
| Kopanong | — | Wag vir uitslae | ANC 66,0% | |
| Kou-Kamma | — | Wag vir uitslae | ANC 46,4% · Hangende raad | |
| Kouga | — | Wag vir uitslae | DA 53,5% | |
| KwaDukuza | — | Wag vir uitslae | ANC 49,6% · Hangende raad | |
| Laingsburg | — | Wag vir uitslae | DA 23,7% · Hangende raad | |
| Langeberg | — | Wag vir uitslae | DA 43,4% · Hangende raad | |
| Lekwa | — | Wag vir uitslae | ANC 42,0% · Hangende raad | |
| Lekwa-Teemane | — | Wag vir uitslae | ANC 48,2% · Hangende raad | |
| Lepele-Nkumpi | — | Wag vir uitslae | ANC 63,7% | |
| Lephalale | — | Wag vir uitslae | ANC 61,0% | |
| Lesedi | — | Wag vir uitslae | ANC 50,4% · Hangende raad | |
| Letsemeng | — | Wag vir uitslae | ANC 64,5% | |
| Madibeng | — | Wag vir uitslae | ANC 53,2% | |
| Mafikeng | — | Wag vir uitslae | ANC 56,6% | |
| Mafube | — | Wag vir uitslae | ANC 57,0% | |
| Magareng | — | Wag vir uitslae | ANC 50,3% | |
| Makana | — | Wag vir uitslae | ANC 50,7% | |
| Makhado | — | Wag vir uitslae | ANC 79,9% | |
| Makhuduthamaga | — | Wag vir uitslae | ANC 62,8% | |
| Maluti a Phofung | — | Wag vir uitslae | ANC 39,2% · Hangende raad | |
| Mamusa | — | Wag vir uitslae | ANC 55,5% | |
| Mandeni | — | Wag vir uitslae | ANC 52,1% | |
| Mangaung | — | Wag vir uitslae | ANC 50,6% | |
| Mantsopa | — | Wag vir uitslae | ANC 59,6% | |
| Maphumulo | — | Wag vir uitslae | ANC 46,9% · Hangende raad | |
| Maquassi Hills | — | Wag vir uitslae | ANC 60,7% | |
| Maruleng | — | Wag vir uitslae | ANC 54,5% | |
| Masilonyana | — | Wag vir uitslae | ANC 54,8% | |
| Matatiele | — | Wag vir uitslae | ANC 73,0% | |
| Matjhabeng | — | Wag vir uitslae | ANC 53,5% | |
| Matlosana | — | Wag vir uitslae | ANC 52,2% | |
| Matzikama | — | Wag vir uitslae | DA 37,3% · Hangende raad | |
| Mbhashe | — | Wag vir uitslae | ANC 69,0% | |
| Merafong City | — | Wag vir uitslae | ANC 49,0% · Hangende raad | |
| Metsimaholo | — | Wag vir uitslae | ANC 34,5% · Hangende raad | |
| Mhlontlo | — | Wag vir uitslae | ANC 74,7% | |
| Midvaal | — | Wag vir uitslae | DA 62,7% | |
| Mkhambathini | — | Wag vir uitslae | ANC 63,7% | |
| Mkhondo | — | Wag vir uitslae | ANC 54,0% | |
| Mnquma | — | Wag vir uitslae | ANC 70,3% | |
| Modimolle-Mookgophong | — | Wag vir uitslae | ANC 49,8% · Hangende raad | |
| Mogalakwena | — | Wag vir uitslae | ANC 64,4% | |
| Mogale City | — | Wag vir uitslae | ANC 40,2% · Hangende raad | |
| Mohokare | — | Wag vir uitslae | ANC 60,5% | |
| Molemole | — | Wag vir uitslae | ANC 68,2% | |
| Moqhaka | — | Wag vir uitslae | ANC 49,6% · Hangende raad | |
| Moretele | — | Wag vir uitslae | ANC 65,3% | |
| Moses Kotane | — | Wag vir uitslae | ANC 64,4% | |
| Mossel Bay | — | Wag vir uitslae | DA 66,2% | |
| Mpofana | — | Wag vir uitslae | ANC 65,7% | |
| Msukaligwa | — | Wag vir uitslae | ANC 61,0% | |
| Msunduzi | — | Wag vir uitslae | ANC 48,3% · Hangende raad | |
| Mthonjaneni | — | Wag vir uitslae | IFP 47,9% · Hangende raad | |
| Mtubatuba | — | Wag vir uitslae | IFP 42,4% · Hangende raad | |
| Musina | — | Wag vir uitslae | ANC 72,9% | |
| Nala | — | Wag vir uitslae | ANC 48,7% · Hangende raad | |
| Naledi | — | Wag vir uitslae | ANC 53,8% | |
| NAMA KHOI | — | Wag vir uitslae | ANC 42,0% · Hangende raad | |
| Ndlambe | — | Wag vir uitslae | ANC 52,6% | |
| Ndwedwe | — | Wag vir uitslae | ANC 52,2% | |
| Nelson Mandela Bay | — | Wag vir uitslae | DA 39,9% · Hangende raad | |
| Newcastle | — | Wag vir uitslae | ANC 31,3% · Hangende raad | |
| Ngqushwa | — | Wag vir uitslae | ANC 77,9% | |
| Ngquza Hill | — | Wag vir uitslae | ANC 71,4% | |
| Ngwathe | — | Wag vir uitslae | ANC 55,7% | |
| Nkandla | — | Wag vir uitslae | IFP 57,1% | |
| Nketoana | — | Wag vir uitslae | ANC 52,0% | |
| Nkomazi | — | Wag vir uitslae | ANC 72,8% | |
| Nongoma | — | Wag vir uitslae | IFP 46,1% · Hangende raad | |
| Nqutu | — | Wag vir uitslae | IFP 50,1% | |
| Ntabankulu | — | Wag vir uitslae | ANC 81,2% | |
| Nyandeni | — | Wag vir uitslae | ANC 78,8% | |
| Okhahlamba | — | Wag vir uitslae | IFP 30,5% · Hangende raad | |
| Oudtshoorn | — | Wag vir uitslae | ANC 27,7% · Hangende raad | |
| Overstrand | — | Wag vir uitslae | DA 63,7% | |
| Phokwane | — | Wag vir uitslae | ANC 47,2% | |
| Phumelela | — | Wag vir uitslae | ANC 64,2% | |
| Polokwane | — | Wag vir uitslae | ANC 60,1% | |
| Port St Johns | — | Wag vir uitslae | ANC 73,8% | |
| Prince Albert | — | Wag vir uitslae | DA 37,4% · Hangende raad | |
| Ramotshere Moiloa | — | Wag vir uitslae | ANC 61,2% | |
| Rand West City | — | Wag vir uitslae | ANC 45,3% · Hangende raad | |
| Ratlou | — | Wag vir uitslae | ANC 67,8% | |
| Ray Nkonyeni | — | Wag vir uitslae | ANC 51,8% | |
| Raymond Mhlaba | — | Wag vir uitslae | ANC 72,7% | |
| RENOSTERBERG | — | Wag vir uitslae | ANC 53,0% | |
| Richmond | — | Wag vir uitslae | ANC 69,8% | |
| RICHTERSVELD | — | Wag vir uitslae | ANC 47,3% | |
| Rustenburg | — | Wag vir uitslae | ANC 46,7% · Hangende raad | |
| Sakhisizwe | — | Wag vir uitslae | ANC 70,1% | |
| Saldanha Bay | — | Wag vir uitslae | DA 46,3% · Hangende raad | |
| Senqu | — | Wag vir uitslae | ANC 73,2% | |
| Setsoto | — | Wag vir uitslae | ANC 51,0% | |
| SIYANCUMA | — | Wag vir uitslae | ANC 52,1% · Hangende raad | |
| SIYATHEMBA | — | Wag vir uitslae | ANC 44,4% · Hangende raad | |
| Sol Plaatje | — | Wag vir uitslae | ANC 50,2% | |
| Stellenbosch | — | Wag vir uitslae | DA 61,5% | |
| Steve Tshwete | — | Wag vir uitslae | ANC 36,9% · Hangende raad | |
| Sundays River Valley | — | Wag vir uitslae | ANC 63,5% | |
| Swartland | — | Wag vir uitslae | DA 59,8% | |
| Swellendam | — | Wag vir uitslae | DA 52,2% | |
| Thaba Chweu | — | Wag vir uitslae | ANC 58,3% | |
| Thabazimbi | — | Wag vir uitslae | ANC 47,4% · Hangende raad | |
| Theewaterskloof | — | Wag vir uitslae | DA 41,7% · Hangende raad | |
| THEMBELIHLE | — | Wag vir uitslae | ANC 39,8% · Hangende raad | |
| Thembisile Hani | — | Wag vir uitslae | ANC 61,6% | |
| Thulamela | — | Wag vir uitslae | ANC 85,2% | |
| Tokologo | — | Wag vir uitslae | ANC 56,8% | |
| TSANTSABANE | — | Wag vir uitslae | ANC 50,4% | |
| Tswaing | — | Wag vir uitslae | ANC 65,0% | |
| Tswelopele | — | Wag vir uitslae | ANC 61,6% | |
| uBuhlebezwe | — | Wag vir uitslae | ANC 63,0% | |
| UBUNTU | — | Wag vir uitslae | ANC 61,5% | |
| Ulundi | — | Wag vir uitslae | IFP 65,5% | |
| uMdoni | — | Wag vir uitslae | ANC 44,2% · Hangende raad | |
| uMfolozi | — | Wag vir uitslae | IFP 49,7% | |
| uMhlabuyalingana | — | Wag vir uitslae | ANC 45,6% · Hangende raad | |
| uMhlathuze | — | Wag vir uitslae | ANC 39,5% · Hangende raad | |
| uMlalazi | — | Wag vir uitslae | IFP 53,5% | |
| uMngeni | — | Wag vir uitslae | DA 47,4% | |
| uMshwathi | — | Wag vir uitslae | ANC 58,9% | |
| uMsinga | — | Wag vir uitslae | IFP 67,0% | |
| UMSOBOMVU | — | Wag vir uitslae | ANC 51,8% | |
| uMuziwabantu | — | Wag vir uitslae | ANC 47,3% · Hangende raad | |
| uMvoti | — | Wag vir uitslae | ANC 36,1% · Hangende raad | |
| uMzimkhulu | — | Wag vir uitslae | ANC 74,2% | |
| Umzimvubu | — | Wag vir uitslae | ANC 76,8% | |
| uMzumbe | — | Wag vir uitslae | ANC 53,3% | |
| uPhongolo | — | Wag vir uitslae | IFP 50,0% | |
| Victor Khanye | — | Wag vir uitslae | ANC 52,3% | |
| Walter Sisulu | — | Wag vir uitslae | ANC 55,6% | |
| Winnie Madikizela-Mandela | — | Wag vir uitslae | ANC 74,1% | |
| Witzenberg | — | Wag vir uitslae | DA 36,9% · Hangende raad |
Die vorige keer: die 2021-uitslag
In 2021 het die IEC 8 794 setels in 213 rade verklaar. In 70 rade het geen party ’n meerderheid gehad nie. 26 204 579 kiesers was geregistreer.
| Party | Stemme | Aandeel | Setels | Wyk + PV |
|---|---|---|---|---|
| ANC | 10 699 300 | 45,6% | 4548 | 3295 + 1253 |
| DA | 5 082 747 | 21,7% | 1497 | 703 + 794 |
| EFF | 2 419 950 | 10,3% | 982 | 19 + 963 |
| OTHER | 1 825 016 | 7,6% | 621 | 46 + 575 |
| IFP | 1 324 267 | 5,6% | 545 | 323 + 222 |
| VF PLUS | 549 877 | 2,3% | 221 | 8 + 213 |
| ACTIONSA | 547 905 | 2,3% | 90 | 1 + 89 |
| PA | 226 859 | 1,0% | 75 | 7 + 68 |
| IND | 406 135 | 1,7% | 52 | 52 + 0 |
| ATM | 134 434 | 0,6% | 52 | 0 + 52 |
| NFP | 118 030 | 0,5% | 52 | 10 + 42 |
| UDM | 111 201 | 0,5% | 51 | 1 + 50 |
| ICOSA | 21 277 | 0,1% | 8 | 3 + 5 |
Wat lesers voor die stemming gesê het
Rateweb het voor verkiesingsdag ’n lesersmeningspeiling gehou oor wat elke munisipaliteit eerste moet regmaak. Dit is nie ’n wetenskaplike opname nie. Volgens wet bly die uitslae versteek terwyl stemming oop is; dit gaan om middernag weer oop. Sien die lesersmeningspeiling
Vrae oor die uitslae
Bron: Verkiesingskommissie van Suid-Afrika (IEC) se uitslaglêers. IEC-uitslagpaneel. Hierdie bladsy werk homself by.